poniedziałek, 25 listopada 2013

Poradniczek mewy - ręcznie filcowana torebka w praniu

Czy ręcznie filcowaną torebkę możemy prać w domu?

Na pytanie: czy filcowaną torebkę oddać do pralni chemicznej, czy prać samemu, każdy musi sobie odpowiedzieć tak naprawdę sam. 
Podpowiem jednak:  
  • Osoby, które zwykle oddają inne torebki, np. skórzane w ręce specjalisty, powinny zrobić to również w przypadku torebek filcowanych. 
  • Zachęcałabym również do prania chemicznego torebek z załączonymi, a nie odpinanymi elementami trójwymiarowymi, ponieważ bez potrzebnej wiedzy możemy zaprzepaścić ich kształt. 
  • Nie polecam do prania ręcznego torebek w intensywnych barwach, jak turkusy, zwłaszcza jeżeli nie mamy pewności, czy wełna przypadkiem nie farbuje. Nawet jeżeli nie zniszczymy samego filcu, nie wiadomo, co stanie się z podszewką. 
  • Również torebki o mieszanej kolorystyce w kontrastowych barwach będą bezpieczniejsze w pralni.


Pranie w domu jest raczej dla osób, które dobrze radzą sobie z pracami ręcznymi ogólnie i będą czuły się na siłach podjąć takie wyzwanie i swego rodzaju ryzyko, że jednak przeceniły swoje umiejętności. 

Jeżeli już zdecydujesz się jednak prać sama, pamiętaj:
  • nigdy nie pierzemy torebki w pralce  - zawsze pierzemy tylko ręcznie
  • nigdy nie pocieramy (pocieranie mogłoby dalej filcować wełnę i tym samym mieć wpływ na zmianę kształtu torby)
  • nigdy nie wykręcamy 
  • nigdy nie suszymy w suszarce
  • dla prania najważniejsze jest utrzymanie stałej letniej temperatury wody, czyli pierzemy i płuczemy w takiej samej wodzie (właśnie różnice temperatur powodują dalsze filcowanie, a przecież po praniu chcemy zachować ten sam kształt)
  • zawsze odpinamy przed praniem wszystko, co można odpiąć - broszkę, pasek
  • oddzielna uwaga należy się podszewce wewnątrz torebki
  • nadanie właściwego kształtu torebce po praniu - tego sprzed prania - jest bardzo istotne, ponieważ filc zachowa ułożony na mokro kształt po wyschnięciu
  • pamiętamy, że proces suszenia trwa, nie możemy go przyspieszyć suszeniem w suszarce, ani wspomagać się suszarką - temperatura! - ale możemy zapewnić dopływ powietrza do wnętrza torebki, np. przez wypchanie jej siatką do filcowania - ja używam siatki do okien, ale może to być kawałek tiulu.

moja instrukcja prania ręcznego

Niektóre torebki i inne filcowane przedmioty możemy prać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła lub płynu - np. przeznaczonego do wełny; obchodzimy się z nimi delikatnie, nie pocieramy; płuczemy w letniej wodzie o tej samej temperaturze, jak przy praniu; nie wykręcamy; wyciskamy delikatnie nadmiar wody w suchy, czysty ręcznik.
Na mokro musimy przywrócić torebce pierwotny kształt - w razie potrzeby odważnie rozciągamy ją w różnych kierunkach, aż będzie miała kształt jak przed praniem.
Rozkładamy torebkę na płaskiej powierzchni aż do wysuszenia, możemy wypchać ją żeby uzyskać trójwymiarowość i właściwy kształt torebki, warto ją przewracać, żeby suszyła się równomiernie. Nigdy nie suszymy w suszarce.
Po wysuszeniu można prasować żelazkiem z parą nastawionym na wełnę lub jedwab, nie zapomnijmy o odprasowaniu podszewki żelazkiem z parą nastawionym na bawełnę lub odpowiednio do użytego materiału.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz